SP WierzchyWycieczka do Malborka
Jesteś od 1.09.2009r: gościem na naszej stronie.

Wydarzenia 2015/2016Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego:
9.00 - Uroczyste powitanie w szkole.
Spotkanie z wychowawcami klas:
 • klasa I - wychowawca: mgr Anna Różyńska
 • Klasa II i III - wychowawca: mgr Halina Bracka
 • klasa IV - wychowawca: Anna Wojnerowicz
 • klasa V - wychowawca: mgr Hanna Kierzkowska
 • klasa VI - wychowawca: mgr Aneta Kiełpińska
10.00 - Msza Św. w kaplicy w Tleniu.

Wysokie temperatury nie wskazywały na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Dziś ponownie zebraliśmy się wszyscy, aby uroczyście rozpocząć naukę. Pani dyrektor Gabriela Chabowska  powitała rodziców, uczniów i nauczycieli i życzyła wszystkim w nowym roku szkolnym wielu sukcesów, wspaniałych chwil i nowych pzyjaźni. 

Owoce i warzywa w szkole
Nasza szkoła korzysta z dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej w ramach europejskiego programu „Owoce w szkole". Darmowe owoce i warzywa otrzymują uczniowie klas I – III. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:
- świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
- świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
- soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.
Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. W ramach programu „Owoce w szkole” dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca lub zatwierdzona szkoła, które samodzielnie przygotowuje i udostępnia owoce i warzywa dzieciom.
 
      Bezpiecznie do szkoły!

Kliknij w obrazek obok, aby zobaczyć film instruktażowy.

Jestem szczęśliwy i wesoły
Przechodzę zawsze przez pasy do szkoły
Noszę odblask – widzą mnie
Ja bezpiecznie czuję się

Grzecznie bawię się sam w domu
Nie otwieram drzwi nikomu
Z obcym nigdy nie rozmawiam
Bo złych ludzi się obawiam

Nie odkręcam wody, gazu
Bo nieszczęście jest od razu
Z okna też się nie wychylam
Do tragedii jedna chwila

Choć jestem pierwszakiem
To świecę przykładem

Przestrzegając tych zasad

 

   Interaktywny film ukazujący pierwszą pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Naucz się prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) oraz używać automatycznego defibrylatora AED.

Kliknij w obrazek obok, aby zobaczyć film instruktażowy.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w lekcji na rzecz ochrony środowiska zbierając śmieci i promując ich negatywny wplyw na środowisko.

    Bezpieczna droga do szkoły.
"Po wszystkich chodnikach w mieście i na wsi od rana chodzą przechodnie, mogą iść wolno lub szybko, lecz zawsze muszą ostrożnie" Tymi słowami uczniowie klasy VI wraz z opiekunami p. Bożeną Kawczyńską i p. Anetą Kiełpińską rozpoczęli przedstawienie słowno- muzyczne dotyczące bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza nią. Uczniowie wszystkich klas brali udział w różnych konkurencjach i zabawach m.in.  zabawy plastyczne, konkurencja prawda- fałsz oraz kręcenie hula-hop. Uczniowie mogli również zaprezentować swoją wiedzę na scenie przedstawiając scenki dotyczące bezpieczeństwa. Kasy drugie i trzecie przygotowały scenkę "Bezpieczne przejście przez jezdnię", klasa czwarta "zachowanie wobec obcej osoby", klasa piąta "Świadek wypadku drogowego". Postawa i zaangażowanie wszystkich uczniów i  wychowawców jest dowodem na to, iż tematu bezpieczeństwa nie należy lekceważyć, gdyż to właśnie dzieci są najbardziej zagrożonymi uczestnikami ruchu drogowego. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali od pani dyrektor kamizelki odblaskowe. Na koniec p. Bożena Kawczyńska ogłosiła szkolny konkurs dotyczący znajomości przepisów ruchu drogowego i podziękowała wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i aktywny udział w akcji "Bezpieczna droga do szkoły".
 

Pamietajcie! Nawet neiewielki element odblaskowy może uratować nam życie!
  
                                                                                                                                                                                                        /Opracowanie:A.Kiełpińska/

28.09.2015r. Spotkanie z rodzicami

                                                                                                                                                                                        
    
                
                   Chłopaki , chłopaki ... w SP Wierzchy.  Jest taki dzień w roku, kiedy chłopcy obchodzą swoje święto. Tak było i w tym roku w SP w Wierzchach w dniu 30 września. Dziewczęta przygotowały w klasach różne niespodzianki, składały życzenia dla wszystkich chłopców z naszej szkoły i tych małych i tych dużych. Było bardzo radośnie. 
                    „Nie dla śmieci, tak dla dzieci” - piknik ekologiczny 

         

  Szkoła Podstawowa w Wierzchach – w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim oraz władzami Gminy Osie- została wybrana do wdrożenia autorskiego programu nauczania wśród trzecioklasistów. Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach projektu „Rekultywacja składowisk odpadów w województwie kujawsko- pomorskim na cele przyrodnicze”.     Celem zajęć było przede wszystkim uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie ekologiczne, w szczególności dotyczące gospodarowania odpadami.
 

28 września 2015r. odbył się piknik ekologiczny w ramach kampanii „Nie dla śmieci, tak dla dzieci”. Na terenie zrekultywowanego wysypiska śmieci we Wierzchach dzieci mogły zobaczyć na czym polega przywracanie gruntom zdegradowanym wartości użytkowych lub przyrodniczych.
 

  8.10.2015r. Wycieczka do Grudziądza do teatru i planetarium i obserwatorium im. M. Kopernika                              
Uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami udali sie na wycieczkę do teatru na spektakl który przedstawia niezwykły świat Dalekiego Wschodu pt: "Cudowna Lampa Aladyna".  Oparta na elementach orientalnych, przyciągająca uwagę scenografia przeniosła nas w niezwykłą baśniową opowieść. Niezapomniany nastrój widowiska wzbogacały zaskakujące projekcje video oraz oryginalne, kolorowe kostiumy i rekwizyty. Przesłanie baśni to zwrócenie uwagi na znaczenie uczciwości, szacunku i odpowiedzialności. W Planetarium astronomicznym uczniowie mogli  uczestniczyć w seansie który opowiadał o najbardziej charakteryctycznych konstelacjach naszego nieba.
 Dzień Edukacji Narodowej. Pasowanie na ucznia.

Dnia 13 pażdziernika odbyło się spotkanie uczniów z pracownikami szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie przedstawili montaż słowno - muzyczny, złożyli życzenia i wręczyli kwiaty. Następnie na scenie pojawili się najmłodsi - uczniowie klasy I. Dzieci zaprezentowały się przed społecznością szkoły. Mali uczniowie recytowali wiersze i śpiewali piosenki, których zdążyli się nauczyć. Następnie na ręce pani dyrektor złożyli uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor wraz z wychowawcą wręczyła im legitymacje szkolne oraz pamiątkowe dyplomy. Prezenty z okazji przyjęcia w poczet uczniów Szkoły Podstawowej w Wierzchach w postaci rożka słodkości wręczyli dzieciom rodzice biorący udział w tej uroczystości.
 

 

  
20.10.2015r. Spotkanie z pracownikami Wdeckiego Parku Krajobrazowego
Na spotkaniu przeprowadzonym w naszej szkole uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o ptakach szponiastych od pana Mariusza Tkacza z Komitetu Ochrony Orłów. Zajęcia odbyły się z okazji Europejskich obchodów Dni Ptaków.

 
 
     

 22.10.2015r. Pokaz udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
Na zajęciach udzielania pierwszej pomocy dzieci uczyły się przede wszystkim prawidłowego wzywania pomocy przez telefon, zachowania w razie utraty przytomności oraz reanimacji oddechowo – krążeniowej. Pracownicy ratownictwa medycznego OSP w Osiu zaprezentowali ponadto specjalistyczny sprzęt ratowniczy, m.in. wyposażenie torby ratowniczej, deskę ortopedyczną, szyny i kołnierze usztywniające, maskę i butlę tlenową. Pokazali jak zabezpieczyć poszkodowanego na desce ratowniczej. Uczniowie mieli możliwość nie tylko zobaczyć, ale również spróbować, w jaki sposób z takiego sprzętu korzystać. Spotkanie zakończyło się profesjonalnym pokazem udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach oraz przygotowania poszkodowanego do transportu. Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczniów. Był ciekawą formą doskonalenia i poszerzenia wiadomości i umiejętności tak ważnych dla ratowania życia ludzkiego.
 
 
   

 Konkurs informatyczny "Pierwszy mail"
Celem konkursu jest edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z poczty e-mail, wzmacniania bezpieczeństwa dzieci w Internecie, ochrony danych osobowych oraz wspierania polskich rozwiązań technologicznych i publicznych szkół podstawowych. Konkurs uzyskał patronat Ministra Edukacji Narodowej. 

04.11.2015r. "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy" - spotkanie z pracownikiem WPK.           

 Tego dnia uczniowie klas 0 - III spotkali się z panią Moniką Wiśniewską, pracownicą WPK. Pani Monika przedstawiła i omówiła prezentację multimedialną dotyczącą przygotowań zwierząt do zimy. Po pokazie odpowiadała na pytania uczniów. Na zakończenie zajęć pani Monika ogłosiła konkurs plastyczny pt. "Moje ulubione zwierzątko leśne".
 

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 18.11.2015r. Nagrody otrzymali wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie. Niektórzy z nich zostali wyróżnieni: Adam Jędryczka, Aleksandra Belt, Wiktoria Karwasz, Witold Siewert, Hubert Konieczka, Oliwia Rompa, Bartosz Wiśniewski, Zofia Siewer, Jagoda Gwizdała.
 


Konkurs matematyczny OXFORD
 
6 listopada o godz. 10.00 odbyła się w naszej szkole 19 edycja Międzynarodowego Konkursu Matematycznego Test Matematyka Plus - OXFORD dla uczniów klas III - VI. Inicjatorem konkursu był Oxford Educational Sp. Z o.o. Konkurs odbył się w czterech kategoriach:
- Kategoria Podstawowa 3  -2 uczniów,
- Kategoria Podstawowa 4 - 3 uczniów,
- Kategoria Podstawowa 5 - 2 uczniów,
- Kategoria Podstawowa 6 - 3 uczniów.
 Łącznie w konkursie uczestniczyło 10 uczniów. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości
 
Uroczystą akademię przygotowaną  przez uczniów klasy IV pod opieką Pani Anny Wojnerowicz rozpoczął hymn Polski "Mazurek Dąbrowskiego". Program poświęcony był kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wykorzystali wiersze polskich poetów oraz piękną muzykę aby pokazać trudną drogę Polaków do niepodległości.Chociaż temat był trudny dla naszych kolegów, szczególnie z klas młodszych, to jednak wszyscy wysłuchali i obejrzeli program w ciszy i skupieniu.
 Dla szóstoklasistów

Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) pojawił się informator o sprawdzianie w klasie szóstej. Pojawił się też przykładowy arkusz egzaminacyjny.

<film i informacje o sprawdzianie>

<informacje dla nauczycieli>

<przykładowe arkusze>

 

CZĘŚĆ 1 - ZAWIERA ZADANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO I MATEMATYKI.

W niektórych zadaniach trzeba będzie wybrać jedną poprawną odpowiedź. W innych - samodzielnie ją sformułować, np. napisać wypracowanie albo zapisać rozwiązanie zadania z matematyki.
Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 80 minut.

CZĘŚĆ 2 - ZAWIERA ZADANIA Z JĘZYKA OBCEGO.

Będzie to język, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego. We wszystkich zadaniach trzeba będzie wybrać jedną poprawną odpowiedź.
Na rozwiązanie wszystkich zadań w arkuszu przewidziano 45 minut.

Do obu części sprawdzianu szóstoklasista przystąpi tego samego dnia. Pomiędzy częścią 1, a częścią 2 będzie krótka przerwa na odpoczynek.

RODZAJE ZADAŃ NA NOWYM SPRAWDZIANIE SZÓSTOKLASISTY

W zadaniach zamkniętych uczeń - spośród kilku odpowiedzi - wskazuje jedną poprawną, np.

 • spośród czterech możliwych sposobów dokończenia zdania - wybiera jeden
 • spośród trzech zdań wybiera jedno prawdziwe albo fałszywe
 • najpierw wybiera poprawną odpowiedź, a następnie jej uzasadnienie spośród podanych możliwości.

W zadaniach otwartych uczeń samodzielnie tworzy rozwiązanie, np.

 • odpowiada krótko na pytanie dotyczące wiersza
 • pisze opowiadanie, list albo opowiadanie z dialogiem
 • rozwiązuje zadanie matematyczne z treścią, zapisując cały tok rozumowania

Większość tych umiejętności można ćwiczyć w naszych testach szóstoklasisty online.

http://www.sprawdzian-szostoklasisty.pl/

PODSTAWOWE ZASADY PRZEPROWADZANIA SPRAWDZIANU

 1. Każdy szóstoklasista musi przystąpić do sprawdzianu, aby ukończyć szkołę.
 2. Uczeń przystępuje do sprawdzianu w szkole, do której uczęszcza.
 3. Nauczyciele, wychowawca i dyrektor szkoły mają obowiązek przekazać uczniom i rodzicom informacje o sprawdzianie.
 4. Jeżeli uczeń obowiązkowo uczy się w szkole więcej niż jednego języka obcego, rodzice składają deklarację dotyczącą wyboru jednego z tych języków w terminie określonym przez CKE.
 5. Dyrektor szkoły ma obowiązek zapoznać rodziców z możliwymi sposobami dostosowania warunków lub form przeprowadzania sprawdzianu do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
 6. W terminie określonym przez CKE rodzice powinni przekazać dyrektorowi szkoły (jeżeli wcześniej tego nie zrobili) opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub kształcenia specjalnego albo zaświadczenie lekarskie o chorobie przewlekłej ucznia, jeżeli uczeń posiada taki dokument.
 7. O konkretne sposoby dostosowania wnioskuje rada pedagogiczna, a dyrektor szkoły ma obowiązek przekazać rodzicom propozycje rady pedagogicznej.
 8. Do sali egzaminacyjnej uczeń wnosi jedynie: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel, kątomierz. Na sprawdzianie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

 

WYNIKI SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY

Każdy uczeń otrzyma od dyrektora szkoły cztery wyniki (wyrażone w procentach):

 • z całej części pierwszej oraz szczegółowe wyniki z języka polskiego i z matematyki
 • z całej części drugiej, czyli z języka obcego.

 

Każdy uczeń, który przystąpi do sprawdzianu, otrzyma zaświadczenie o wynikach razem ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej. Wyniki sprawdzianu - obok stopni wystawionych przez nauczycieli - stanowią dodatkową informację na temat osiągnięć ucznia, porównywalną w danym roku szkolnym w skali całego kraju.

 

   Andrzejki

Będziemy wróżyć? Czemu nie! Już błyszczą kocie oczy w mroku...
Wieczór andrzejek zdarza się raz jeden tylko w całym roku.
Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny. Noc św. Andrzeja jest nocą niezwykła. Niezwykła była też zabawa andrzejkowa, która odbyła się w naszej szkole 24 listopada. Zabawa była przeplatana z wróżbami. Swoją przyszłość można było odczytać z magicznych liczb, kamieni, gwiazd, oraz z  pudełka z przepowiedniami. A powodów do radości było wiele. Popatrzcie sami na zdjęcia w Fotogalerii! Andrzejki w naszej szkole odbyły się 24.11.2015r. w klasach IV - VI, a w klasach 0 - III 30.11.2015r.

 

 

Wigilie klasowe

Jak co roku przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy w naszej szkole klasowe wigilie. W tym roku spotkanie opłatkowe w klasach poprzedziło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Piękny anioł” oraz wspólne śpiewanie znanych kolęd i pastorałek. Po zakończeniu spotkania na holu uczniowie rozeszli się do swoich klas. Tam złożyli sobie życzenia, podzielili się opłatkiem, a u młodszych uczniów pojawiły się prezenty przygotowane przez rodziców.

 


 Niech żyje bal !!!               

                                                                        Znalezione obrazy dla zapytania bal 

 

 

Bale karnawałowe odbyły się w dwóch grupach wiekowych dla starszych 2 lutego, a dla młodszych 4 lutego. Na przygotowanie strojów dzieci miały dużo czasu, więc były one bardzo ciekawe. Dzieci bawiły się świetnie, wszystkim dopisywały znakomite humory, co zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach. Niestety, to co dobre:) szybko się kończy... Następny bal już za rok.

 

 

21.03.2016r. Powitanie wiosny.

 

Jak co roku tego dnia witamy „Wiosnę”. Ustawiamy się w kolorowy korowód, zabieramy ze sobą głośne instrumenty i wyruszamy na wieś. Po pochodzie wracamy i na specjalnym miejscu palimy kukłę Marzanny, żeby zima już do nas nie wróciła.


 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

Kilka dni przed rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja w szkole odbyła się uroczystość. Uczniowie starszych klas przygotowali montaż słowno - muzyczny przedstawiający wydarzenia związane z Tą rocznicą. Na zakończenie wszyscy uczniowie uroczyście odśpiewali hymn państwowy. Następnie najstarsi chłopcy wywiesili na szkole flagi państwowe.

 

 

26 maja – DZIEŃ MATKI